bezpieczeństwo na rowerze

Top 5 zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać uprawiając aktywności fizyczne

Aktywność fizyczna wpisuje się w zdrowy styl życia. Rzeczywiście badania naukowe pokazują, że wpływa pozytywnie na pracę całego organizmu, ale też zmniejsza ryzyko chorób takich jak nadciśnienie, cukrzyca czy rak jelita. Zatem wniosek jest jeden i brzmi: trzeba być aktywnym. Ale oczywiście trzeba też zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dziś przedstawimy Wam top 5 zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać uprawiając aktywności fizyczne.

Top 1: zawsze miej przy sobie wodę

Małe rzeczy mają duże znaczenie i to fakt niezaprzeczalny, a jednak owe drobnostki często właśnie bagatelizujemy. Uprawiając jakąkolwiek aktywność fizyczną, trzeba zawsze mieć przy sobie bidon z wodą. Właśnie woda zapobiega odwodnieniu się, ale nie tylko wtedy, gdy jest ciepło, bo przecież odwodnić można się niezależnie od pory roku. Jeżeli więc biegacie jesienią, to także musicie mieć przy sobie bidon z wodą czy po prostu butelkę wody. Warto jeszcze wsypać do niej elektrolity. Gdy gorzej się poczujecie czy przetrenujecie, czasami naprawdę wystarczy tylko napić się wody i na chwilę usiąść, by dojść do siebie.

Top 2: na wypadek szybkiego spadku cukru miej przy sobie owoc bądź batonik

Nie tylko osoby chorujące na cukrzycę mogą mieć problem ze spadkiem cukru. Jeżeli nie zjecie śniadania i nie nawodnicie się właściwie przed treningiem możecie poczuć się słabo. I przyczyną takiego stanu rzeczy będzie właśnie spadek cukru. Dlatego też nigdy nie trenujcie jeżeli wcześniej nie zjedliście wartościowego posiłku. Jeżeli jednak macie ochotę na mały trening i właśnie podczas ćwiczeń zrobi się Wam słabo, to pamiętajcie, aby mieć zawsze przy sobie owoc bądź batonik, który wyrówna jego poziom i nie zemdlejecie. Jaki owoc wybrać? Może być to banan czy choćby pomarańcza. Jeżeli chodzi zaś o batony, to warto postawić na te zbożowe, które dodatkowo oblane są gorzką czekoladą. Dzięki temu zjecie coś smacznego i pożywnego. Batonik nie zajmie wiele miejsca, a rzeczywiście sprawi, że w razie jakiś problemów czy gorszego samopoczucia możecie dojść do siebie.

Top 3: zadbaj o widoczność

Aktywność fizyczna daje dużo, ale może być też niebezpieczna, szczególnie jeżeli nie zadbacie o swoją widoczność. Szczególnie jesienią czy zimą jest to niezbędne, choć oczywiście o widoczność trzeba dbać cały czas. Na pewno niezbędne są odblaski, które można przyszyć do ubrań, ale i założyć na rękę. Warto zastanowić się nad zakupem kamizelki odblaskowej, szczególnie, gdy biegacie po polnych i słabo oświetlonych drogach. Lampka rowerowa jest obowiązkowa i rzeczywiście powinna świecić mocnym światłem. Trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie nie tylko z przodu roweru, ale też z tyłu. Na kierownicy możecie też umieścić odblaski. Oczywiście trzeba też zadbać o to, abyście i Wy dobrze widzieli drogę przed wami i tutaj przyda się znowu dobra lampka do roweru, ale i latarka czołowa.

Top 4: czas na relaks i czas na wypoczynek też jest ważny

Aktywność wpisuje się w zdrowy styl życia i o tym już wspominaliśmy, ale trzeba też uprawiać ją z głową. Zacznijmy może od tego, że nie należy się przetrenowywać. Nie można od razu zapisać się na maraton, jeżeli wasz rekord wynosi 5 km. Nie można też ćwiczyć tak często, aż pojawiają się Wam przed oczami mroczki. Dotyczy to nie tylko biegów czy treningów siłowych, ale też np. jazdy na rowerze. W końcu nie można od razu wybierać wymagających, długich tras, bo kondycyjnie nie dacie rady, ale też możecie łatwo ulec wypadkowi. Dlatego też na początek treningi powinny być lekkie, a potem można zwiększyć ich intensywność pamiętając przy tym, że trzeba dać organizmowi czas na regeneracją, a to oznacza, że codziennie nie możecie biegać po 20 km czy pedałować przez 50 km. Gdy pojawiają się zakwasy to znak, że trzeba wypocząć, a nie je rozchodzić.

Top 5: informuj bliskich, gdzie jesteś

Zawsze lepiej mieć przy sobie smartfona. W końcu w razie konieczności można zadzwonić po pomoc. Jednocześnie pamiętajcie, aby zawsze informować bliskich, gdzie się wybieracie i mniej więcej, o której wrócicie. Dzięki temu bliskie Wam osoby będą wiedziały, gdzie Was szukać, choćby wtedy, gdy w telefonie rozładuje się bateria.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij