Router do domu – czym się kierować przy zakupie?

Router do domu – czym się kierować przy zakupie?

Wybór routera w domu powinien być odpowiednio przemyślany, ponieważ w późniejszym czasie decyzja ta będzie miała wpływ nie tylko na szybkość łącza internetowego, ale także na jego awaryjność oraz inne, ewentualne problemy z nim związane.

Tutaj musimy jednak wiedzieć, że routery są swego rodzaju wyjątkiem technologicznym, ponieważ już od dłuższego czasu nie zauważamy znacznej różnicy między kolejnymi modelami, oferowanymi nam przez przeróżnych producentów. Prawdopodobnie taka sytuacja ma związek z tym, że szybkość łączy w naszym kraju już od kilku lat pozostaje na tym samym poziomie, wskutek czego nie rośnie zapotrzebowanie na modele, zapewniające większą przepustowość. Czy oznacza to, że możemy wybrać dowolny model? Oczywiście nie. Podczas wyboru modelu routera do naszego domowego zacisza powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów technicznych, którymi najczęściej różnią się między sobą poszczególne modele tych urządzeń i zdecydować, które będą najlepsze dla nas.

Internet, telewizja i telefon - Koba Białystok

Szybki Internet. Podlaskie jako województwo, które zapewnia go pod dostatkiem – sprawdź jak!

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu routera, są obsługiwane standardy sieci bezprzewodowej wi-fi oraz sposób jej konfiguracji. Jest to ważne w przypadku osób starszych oraz nieobeznanych z technologicznymi nowinkami XXI wieku. Najlepiej, aby wybrany przez nas router obsługiwał standard 802.11n, ponieważ standard ten jest obsługiwany przez większość połączeń internetowych (także z popularnych kablówek) i zapewnia największą przepustowość danych, co w praktyce oznacza, że w tym standardzie pliki będą pobierały się najszybciej. Standardem, na który nie powinniśmy się decydować przy zakupie routera jest standard 802.11g, ponieważ nie zapewnia on wystarczającej przepustowości łącza i jest obsługiwany bardzo rzadko. Jeżeli jesteśmy użytkownikami wspomnianej wcześniej sieci kablowej, to najlepiej, aby wybrany przez nas router posiadał złącze Ethernet, ponieważ w ten sposób zyskamy pewność, że uda nam się poprawnie w naszym mieszkaniu podłączyć sieć Internet. Podlaskie jest województwem, na którego terenie znajduje się wiele stacji kablowych, jednak te najczęściej oferują własne modemy oraz routery, a ponadto osoby niezapoznane z nowinkami technologicznymi mogą skorzystać z pomocy wykwalifikowanych monterów.

Hot-Spot Białystok – czy to bezpieczne? Czyli o bezpieczeństwie sieci bezprzewodowej

Wiemy już, jak wybrać odpowiedni standard sieci bezprzewodowej. Drugim, ale nie mniej ważnym aspektem, jest oczywiście bezpieczeństwo. Musimy wiedzieć, że sieć bezprzewodowa wykracza poza granice naszego mieszkania, a więc potencjalny dostęp do niej ma każdy, kto posiada urządzenie z odpowiednim interfejsem. Jakie są zagrożenia niezabezpieczonej sieci bezprzewodowej? W najlżejszym przypadku ryzykujemy tym, że z naszego domowego Internetu korzystać będą sąsiedzi oraz inne osoby z zewnątrz. W tym przypadku narażamy się jedynie na spadek prędkości łącza, spowodowanego zbyt dużą liczbą podłączonych do sieci urządzeń. Jednak niezabezpieczona sieć Wi-fi może nieść ze sobą również bardziej poważne konsekwencje. Z naszego komputera mogą zostać wykradzione bardzo ważne informacje oraz pliki, a do naszych znajomych oraz członków rodziny, za pośrednictwem naszego komputera, może zostać wysłany spam, często zawierający wirusy ora inne, niebezpieczne programy. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, należy naszą sieć bezprzewodową zabezpieczyć hasłem, które będzie trudne do odgadnięcia i znane tylko nam. Dodatkowo nie zaleca się korzystanie z ogólnodostępnych sieci Wi-Fi. Białystok jest miastem, na terenie którego znajduje się wiele darmowych sieci, jednak mieszkańcy tego miasta niechętnie z nich korzystają, ponieważ zdają sobie sprawę, jak wiele zagrożeń może z tego wyniknąć dla ich urządzeń oraz prywatności.

Gdzie znaleźć dobry Internet? Podlaskie województwo i jego oferta

Musimy pamiętać, że nawet najlepszy model routera nie zapewni nam stabilnego oraz szybkiego łącza internetowego, jeśli nasz dostawca internetowego nie będzie dostarczał do niego odpowiedniego sygnału. Przed dokonaniem wyboru routera, powinniśmy również dobrze przemyśleć wybór dostawcy Internetu oraz zapoznać się z opiniami na jego temat.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij