Poznaj najlepsze kwiaty na balkon i taras i dowiedz się więcej o ich sadzeniu

Odpowiednie ukwiecenie balkonu i tarasu sprawia, że milej spędzać na nich czas. Najczęściej te przestrzenie sytuuje się od strony południowej lub zachodniej. W pierwszym przypadku gwarantujemy roślinom znaczny dostęp do światła słonecznego, a w drugim bardziej zacienione stanowisko. W dzisiejszym poradniku poznasz najlepsze kwiaty na balkon i taras, które zapewniają nie tylko doskonałe wrażenie estetyczne, ale są odporne na czynniki atmosferyczne, a niektóre nawet szkodniki. Powiemy więcej o ich sadzeniu w donicach i uprawie.

Wybierz aksamitki, które odstraszają mszyce

Jednymi z popularniejszych i łatwiejszych w uprawie kwiatów są aksamitki. Mają charakterystyczny wygląd, złotożółte kwiaty o postrzępionych płatkach, a także intensywny zapach odstraszający mszyce. Nie bez powodu nazywane są również śmierdziuszkami, choć dla nas ich woń nie jest odstraszająca, gdyż jest to zapach ziołowy z nutami drzewnymi. Choć ten zapach niektórych może przyprawiać o ból głowy, to jednak dla wielu osób jest przyjemny. Aksamitkom trzeba zapewnić słoneczne stanowisko, zatem nadają się na południowe balkony i tarasy. Do doniczek należy nasypać ziemię do kwiatów bez nawozów wymieszaną z odrobiną piasku i zapewnić roślinom drenaż, czyli otwory odprowadzające wodę. Aksamitki kwitną od czerwca do września. W okresie kwitnienia należy zapewnić im stałą dawkę nawozu. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale bez przelewania, czyli nie można dopuścić do stojącej wody. Aksamitki sadzone pomiędzy innymi roślinami mogą uchronić je przed atakiem szkodników.

Petunie, efektowne kwiaty kwitnące od wiosny do późnej jesieni

Według nas świetnym wyborem na balkon są także petunie. Ich kwiaty lekko zwisają przez co będą świetnie zdobyć balkon, ale również sprawdzą się do donic podwieszanych na tarasie. Potrzebują ziemi dla kwiatów balkonowych z lekko kwaśnym odczynem. Trzeba je podlewać systematycznie, a latem nawet dwa razy dziennie. Kwitną od maja do pierwszych przymrozków, dlatego będą zdobić balkon lub taras przez cały sezon ich użytkowania, zarówno wiosną, latem, jak i jesienią. Warto usuwać przekwitłe pędy i kwiatostany, gdyż taka pielęgnacja przedłuża kwitnienie petunii. Najlepsze jest dla nich słoneczne stanowisko, ale można postawić je również w półcieniu. Lepiej jeśli są schowane pod daszkiem, gdyż ich delikatne kwiaty źle znoszą krople deszczu. Mają ładne fioletowe kwiatki z białą obwódką.

Wybierz hiacynty na taras lub balkon – rośliny cebulowe te się sprawdzą

Jeśli chcesz postawić na rośliny cebulowe na balkonie lub tarasie to świetnym wyborem będą hiacynty. Niewątpliwie są to rośliny, które wskazują nam na pierwsze oznaki wiosny, gdyż kwitną już w kwietniu, a przekwitają w maju. Mogą być zatem uzupełnieniem dla roślin kwitnących od wiosny do jesieni. Warto znać najlepszą porę na sadzenie. Hiacynty do doniczek sadzi się w tym samym terminie co w ogrodzie, czyli w październiku lub listopadzie. Ziemię kompostową można zmieszać z piaskiem. Na dnie doniczki wykłada się warstwę drenażową. Głębokość sadzenia jest równa dwukrotnej średnicy cebulki. Należy je sadzić w taki sposób, by się ze sobą nie stykały. Doskonałej jakości cebulki można znaleźć w sklepie cebulki-kwiatowe.pl. Na początku rośliny podlewa się umiarkowanie i 10 tygodni przechowuje w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Kiedy pędy zaczynają wychylać się z ziemi doniczki można wystawić na światło. Hiacynty zachwycają swoimi dzwonkowatymi kwiatami i mogą świetnie komponować się z petuniami, lawendą, czy kwitnącymi od marca do czerwca bratkami.

Coś na balkon i taras położone w cieniu, czyli od wschodu

Nie zawsze taras czy balkon położone są od strony południowej, czasem tworzy się je w zacienionym punkcie, wtedy latem dają jeszcze więcej ochłody. W takim przypadku trzeba na nie wybrać rośliny cieniolubne. Jest ich dość sporo. Można tu wymienić chociażby begonię, miętę, wilec, czy niecierpek. Na wschodni balkon sprawdzi się również fuksja, która ma szczególne wymagania. Jej atutem jest długi okres kwitnienia od kwietnia do października. Trzeba pamiętać o żyznym, wilgotnym podłożu oraz regularnym zasilaniu nawozem od kwietnia do sierpnia, co dwa tygodnie.

Możliwości wyboru roślin na balkon jest naprawdę wiele. Nasze propozycje, to nie licząc roślin cebulowych gatunki dość niewymagające. Będą odpowiednie także dla osób, które po raz pierwszy urządzają swój balkon czy taras.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij