naprawa tapicerki samochodowej

Naprawa tapicerki samochodowej od A do Z – jak ją wykonać?

Wielu właścicieli samochodów naprawdę dba o swoje pojazdy. Ale tak jak wszystko i one mogą ulegać awariom. Rzecz jasna naprawa usterek technicznych jest niezbędna dla bezpieczeństwa i trzeba ją wykonać w serwisie. Natomiast w przypadku uszkodzenia tapicerki naprawę można wykonać samodzielnie i wcale nie musi być to ani trudne, ani też czasochłonne.

O czym musicie wiedzieć przed podejściem do naprawy?

Zasadniczo samodzielna naprawa tapicerki jest możliwa i w sumie efekt wizualny może być naprawdę dobry. Przy czym trzeba pamiętać, że znacznie łatwiejsze jest naprawianie tapicerki materiałowej czy welurowej niż skórzanej, ale jednak nie oznacza to, że skórzanej nie można naprawić. Rzecz jasna trzeba też zwrócić uwagę na sam rodzaj uszkodzenia i pod tym kątem dobierać odpowiednie materiały. Zacznijmy od tego, że najłatwiejsza jest naprawa tapicerki materiałowej, gdy doszło do niewielkiego rozdarcia. W takim przypadku wystarczy tylko zaopatrzyć się w grubą igłę i mocną nić i już można przejść do pracy. Cerowanie rzeczywiście nie jest skomplikowane. Nieco trudniej sytuacja wygląda jeżeli doszło do przetarcia. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na zastąpienie uszkodzonego fragmentu tapicerki nowym skrawkiem materiału. Tutaj mamy dla Was radę, a mianowicie lepiej zdecydować się na zmianę materiału w jednym obszarze fotela, a dokładnie najlepiej to zrobić od jednego do drugiego fabrycznego szwu siedziska. Może się jeszcze okazać, że tapicerka nie dość, że prezentuje się nieestetycznie to dodatkowo zmieniła kolor. W takim przypadku najlepiej zdecydować się wymianę tapicerki na całym fotelu. Do usunięcia starego materiału niezbędne są ściągacze do tapicerki. Dzięki nim szybko i łatwo zdemontujecie materiał. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia spinek, to także ich zakup nie obciąży budżetu, bo spinki kosztują kilka złotych.

Kleje do tapicerki samochodowej – jak wybrać najlepszy?

W przypadku skórzane tapicerki nie trzeba wcale wymieniać całego obicia, co wiązałoby się z wysokimi kosztami. Otóż można zdecydować się na podklejenie danej powierzchni. Jaki klej do tapicerki wybrać? Możecie postawić na klej poliuretanowy, który szybko schnie, ale też zapewnia mocne łączenie. Alternatywą dla niego jest klej U-800. Każdy klej do tapicerki samochodowej powinien być świeży. Jednocześnie musicie pamiętać, aby nie nałożyć zbyt dużej ilości. Pozostałą część tapicerki należy dodatkowo zabezpieczyć tak, aby nawet niewielka ilość kleju nie zachlapała jej. Specjalne kleje do tapicerki mogą mogą w swoim składzie także specjalne kauczuki chloroprenowe, które zostały zmodyfikowane żywicami syntetycznymi i innymi dodatkami. A dzięki temu spoina klejowa posiada doskonałą przyczepność i bardzo wysoką odporność termiczną. Efekt finalny będzie naprawdę dobry.

tapicerka

O czym jeszcze pamiętać nim przejdziemy do klejenia?

Oczywiście wcześniej należy dziurę w tapicerce dobrze oczyścić, a w razie konieczności także wypełnić. I tutaj przyda się choćby pianka poliuretanowa, ale można też użyć gąbki tapicerskiej. Samodzielnie możecie naprawić też miejsce po wypaleniu papierosem. W tym przypadku należy usunąć przypalone brzegi. Po ich dokładnym obrobieniu i wypełnieniu dziury smarujemy ją klejem do tapicerki, a na koniec posypujemy bardzo drobnymi nitkami. Ogólnie im drobniejsze nitki, tym lepiej, bo wtedy efekt wizualny będzie jeszcze lepszy. Jeżeli uszkodzenia są naprawdę duże, to możecie na dane miejsce nanieść jakiś wzór. Doskonale sprawdza się cerowanie artystyczne, tyle tylko, że raczej samodzielnie się go nie wykona. Na czym owe cerowanie polega? Otóż w tym przypadku szyje się tapicerkę odwzorowując wybrany wzór, który może być naprawdę artystyczny, ale też minimalistyczny. Efekt finalny może być naprawdę świetny. Tyle tylko, że trzeba znaleźć naprawdę dobrego fachowca. Jeżeli na szybko, a przy tym tanio chcecie odmienić starą i zniszczoną tapicerkę, to można zawsze kupić po prostu nowe pokrowce. Wzorów jest sporo i każdy znajdzie coś dla siebie, tyle tylko, że nie będzie to już oryginalna tapicerka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij