Mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego?
Decyzja o zakupie mieszkania musi zostać dobrze przemyślana, wymarzone cztery kąty to szereg konsekwencji prawnych i finansowych. Własne M to inwestycja na lata, dlatego musisz wiedzieć, czym różnią się mieszkania z rynku pierwotnego od lokali z drugiej ręki. Mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego?
Mieszkanie z rynku wtórnego – dlaczego warto?
Zakup mieszkania to ogromny wydatek, a w przypadku lokalu obarczonego kredytem hipotecznym, długoterminowe zobowiązanie. Branża nieruchomości dysponuje bogatą ofertą domów, mieszkań i lokali usługowych z tzw. pierwszej oraz drugiej ręki. Rynek mieszkań z drugiej ręki jest obszerny i daje potencjalnym klientom wiele możliwości. W odniesieniu do rynku pierwotnego, który pełen jest podobnych rozwiązań, na rynku wtórnym znajdziesz praktycznie wszystko, wcielisz w życie swoje marzenia. Rynek wtórny oferuje zabudowę różnego typu, pochodzącą z różnych okresów. Wyszukasz na nim zarówno mieszkanie w bloku z drugiej połowy ubiegłego wieku jak i mieszkanie w secesyjnej kamienicy. Decyzja o rodzaju nieruchomości i jej lokalizacji uzależniona jest tutaj wyłącznie od Twojego gustu i zasobności portfela.
Musisz jednak wiedzieć, gdzie najlepiej szukać mieszkania na rynku wtórnym i na co zwrócić uwagę, wetując propozycje na ogłoszeniach lokalnych czy w agencjach nieruchomości. Kupując mieszkanie z drugiej ręki, trzeba też dopełnić szeregu formalności, zweryfikować księgę wieczystą lokalu, podpisać umowę przedwstępną. Jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego sugeruje podsuwam.pl, znajdziesz tam wiele cennych wskazówek, dzięki którym unikniesz błędów podczas zakupu nieruchomości. Pamiętaj, że po stronie kupującego leży wiele obowiązków, ich niedopełnienie niesie ze sobą przykre skutki prawne i finansowe.
Jakie zalety kupna nowego mieszkania?
Mieszkania z rynku pierwotnego są nowe, nieużywane i powstają w wyniku przedsięwzięcia deweloperskiego. Szerokie spektrum wyboru gotowych mieszkań od dewelopera daje możliwość znalezienia lokum, które odpowiada indywidualnym gustom. W dużych aglomeracjach możesz przebierać wśród ofert znajdujących się o obrębie wymarzonej lokalizacji.
Nieruchomość z rynku pierwotnego daje też nieograniczone możliwości aranżacyjne, remont nowego lokalu umożliwia dostosowanie wnętrz do Twoich potrzeb. Decydując się na nowe mieszkanie, możesz również skorzystać z dodatkowych opcji jak np. wykończenie lokalu pod klucz. W ten sposób wprowadzisz się do gruntownie wykończonego nowego gniazdka, które jest gotowe do zamieszkania.
Rynek pierwotny a rynek wtórny – koszty nieruchomości
Aspektem determinującym wybór mieszkania jest jego cena. Mieszkania z rynku pierwotnego są droższe niż nieruchomości z rynku wtórnego. Średnia cena za metr kwadratowy lokalu różni się od tysiąca do kilku tysięcy złotych, w zależności od lokalizacji. Jednak trzeba pamiętać, że nowe mieszkania nie są obarczone czynszem, co w perspektywie czasu daje duże oszczędności.