oliwki

Jak dobrać najlepszą dietę dla siebie? Czyli dieta jako zdrowy styl życia

Odpowiednio zbilansowana dieta wpływa na wiele aspektów, przede wszystkim wpływa na zdrowie, ale i samopoczucie oraz dodaje energii. Jednak bądźmy szczerzy, odpowiednie zbilansowanie nie jest wcale takie łatwe. Dlatego też w dzisiejszym poradniku doradzimy Wam, jak znaleźć najlepszą dietę dla siebie.

Ilość spożywanych kalorii jest ważna

ilość kaloriiNim przejdziemy do rad jak odpowiednio zbilansować posiłki, warto pamiętać o tym, że każdy człowiek ma odpowiednie zapotrzebowanie na kalorie i jak zapewne się domyślacie mężczyźni powinni spożywać ich więcej, z kolei kobiet mniej. Jednak na to jakie jest zapotrzebowanie wpływa wiele czynników takich jak choćby wiek, ale i styl życia. Szacuje się, że przeciętne zapotrzebowanie kobiety wynosi od 1600 kalorii do 2400, przy czym 2400 kalorii dotyczy kobiet wysokich, które bardzo ciężko pracują. Z kolei u mężczyzn zapotrzebowanie waha się od 2000 do 3000 kalorii i znowu 3000 kalorii dotyczy mężczyzn ciężko pracujących. Jednocześnie pamiętajcie, że jeżeli będziecie spożywać ich zbyt mało to owszem na początku schudniecie, ale bardzo szybko Wasz metabolizm znacząco zwolni i efekt jojo gwarantowany.

Dieta dla ciężko pracujących, ale i sportowców

Oczywiście każda dieta powinna być spersonalizowana, dlatego to co Wam przedstawimy to jedynie ogólne zalecenia. Jednak warto się do nich stosować. W przypadku mężczyzn ciężko pracujących, ale i uprawiających sport zapotrzebowanie kaloryczne jest większe. Zatem, aby móc utrzymać masę mięśniową bądź też ją wyrobić bardzo ważne jest spożywanie produktów bogatych w białko. Zatem zapewne nie zdziwi Ws fakt, że nie może w niej zabraknąć choćby piersi z indyka czy kurczaka w otoczeniu warzyw, a także jaj. Oczywiście nie może w niej zabraknąć także takich produktów jak sery, jogurty czy kefiry, które także budują masę mięśniową. Ale ważne są także tłuszcze, które mogą pochodzić z migdałów, owoców morza, oliwy, orzechów czy też masła orzechowego. One z kolei wspomagają produkcję hormonów, w tym testosteronu.

Dieta dla osób mało aktywnych

orzeszki ziemneDieta dla osób mało aktywnych musi być zbilansowana, przy czy zapotrzebowanie na kalorie jest w tym przypadku mniejsze. Tutaj należy zwracać szczególną uwagę, aby jadać produkty lekkostrawne i oczywiście stosunkowo małokaloryczne. Na pewno w żadnej diecie nie może zabraknąć warzyw, przy czym w diecie dla osób mało aktywnych ilość spożywanych warzyw powinna być spora, z kolei powinni oni ograniczać ilość spożywanych jajek czy nabiału. Orzechy czy migdały powinny być traktowane jako przekąska. W tym przypadku należy także zmienić znacząco ilość spożywanych tłuszczów, dlatego najlepiej, aby jedzenie było przygotowywane na parze bądź duszone, a nie smażone. Niewątpliwie zbilansowanie diety i dostosowanie do danych potrzeb nie jest takie łatwe, ale zawsze można zdecydować się catering dietetyczny. Rumia to miasto w województwie pomorskim, gdzie także można zamówić catering. Dlatego też pamiętajcie, że nie tylko mieszkańcy dużych miast mogą z niego korzystać, lecz nawet tych małych. Koniecznie zapoznajcie się więc z ofertą fitkalorie.pl.

A co z dietą dla wegan i wegetarian?

Jak pokazują badania naukowe diety wegańska czy wegetariańska są bardzo zdrowe i zmniejszają ryzyko wielu chorób. Jednak w ich przypadku zbilansowanie wydaje się najtrudniejsze, ale zawsze można zdecydować się catering dietetyczny w wersji wege. Tutaj trzeba pamiętać, że bardzo ważne jest znalezienie źródła białka, zatem zamiast spożywania tego w wersji zwierzęcej można jadać spore ilości fasoli, soi czy tofu. Oczywiście dieta powinna być bardzo bogata w przeróżne warzywa i owoce. Nieodpowiednio zbilansowana dieta może powodować niedobory witaminy B12, na szczęście wystarczy ją suplementować, ale znajduje się też w drożdżach odżywczych. Cynk można natomiast uzupełnić jadając ciecierzycę, a więc przy odpowiednio przygotowanej diecie niedobory nie występują, a co ciekawe coraz więcej sportowców przechodzi właśnie na dietę wege.

Oczywiście poza odpowiednio zbilansowaną dietą trzeba też zadbać o aktywność fizyczną. A wiec codzienna aktywności i ćwiczenia są niezbędne dla wzmocnienia odporności, ale i utrzymania dobrej kondycji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij