Drukarka laserowa czy atramentowa – którą wybrać?

Firmowe dokumenty, bilety na pociąg i samolot, formularze zamówień – trudno wyobrazić sobie biuro lub dom bez drukarki pod ręką. Wiele rzeczy można załatwić elektronicznie, jest jednak sporo kwestii, które wymagają papierowego wydruku. Jaką drukarkę wybrać, by mieć w wersji papierowej wszystko to, czego potrzebujesz? To zależy od twoich potrzeb – tego ile, co drukujesz. Zobacz, czy lepiej kupić model laserowy czy atramentowy i dowiedz się, czym kierować się przy wyborze urządzenia!

Jak wybrać drukarkę? Najważniejsze kwestie!

Możesz spotkać się z opinią, że jeśli szukasz drukarki do biura, lepiej zainwestować w laserową, a jeśli do domu – w atramentową. To nie do końca prawda. W ostatnich latach drukarki atramentowe stały się tańsze w eksploatacji dzięki tuszom uzupełnianym wprost z buteleczki.

Zanim zdecydujesz, który rodzaj sprzętu do ciebie bardziej przemawia, odpowiedz sobie na pytania, które pomogą ustalić, czego potrzebujesz. Pomyśl o tym:

  • jak często drukujesz: praktycznie codziennie czy od czasu do czasu;
  • ile stron zwykle drukujesz – czy są to wielostronicowe umowy, czy raczej pojedyncze dokumenty;
  • gdzie ustawisz drukarkę – czy masz na to wydzielone miejsce;
  • czy sprzęt musi być kompaktowych rozmiarów, czy nie ma to większego znaczenia;
  • czy potrzebujesz łączności drukarki z telefonem – czy zdarza ci się drukować z urządzenia mobilnego;
  • czy druk czarno-biały jest wystarczający, czy może jednak potrzebujesz koloru;
  • czy oprócz druku potrzebujesz też możliwości kopiowania i skanowania;
  • jaki koszt drukarki i tuszu lub tonera jest dla ciebie do zaakceptowania.

Rozważenie wszystkich kwestii pozwoli ci określić priorytety, które będą przyświecały przy wyborze konkretnego urządzenia. Zobacz, czy lepiej kupić drukarkę atramentową, czy może laserową!

Drukarka atramentowa czy laserowa? Poznaj zalety obu rozwiązań

Wiele osób decyduje się na drukarkę atramentową, bo chce drukować treści w kolorze. Zdjęcia i wykresy znacznie atrakcyjniej prezentują się w pełnej palecie barw niż w czerni i bieli. Jeśli taki efekt ma dla ciebie znacznie, możesz od razu decydować się na model atramentowy – drukarek laserowych drukujących w kolorze jest niewiele i często w zaporowej cenie.

Jako główne minusy drukarek atramentowych były wymieniane niska wydajność oraz kosztowne tusze. To prawda – ale nie do końca! Wiele nowoczesnych urządzeń atramentowych zachwyca wydajnością, szybkością wydruku i stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji. Szukaj sprzętów, w których tusz uzupełniasz bezpośrednio z buteleczki – to zdecydowanie tańsze rozwiązanie. Co więcej, niektórzy producenci oferują wygodny model subskrypcyjny, dzięki któremu urządzenie nie przestanie drukować akurat wtedy, gdy najbardziej tego potrzebujesz.

Jak na tym tle prezentują się drukarki laserowe? To zwykle sprzęty większe i droższe niż atramentowe. Zachwycają jednak szybkością wydruku i wydajnością. Drukują przede wszystkim na czarno-biało. Jeśli zależy ci na szybkim wydruku dużej liczby dokumentów, będzie to opłacalny zakup. Nic dziwnego, że tego typu urządzenia chętnie wybierane są do biur – także tych domowych.

Po stronie minusów, oprócz rozmiaru i ceny, trzeba zapisać brak kolorowych wydruków – ale to kwestia preferencji i potrzeb. Niektórzy to drukowania pojedynczych wydruków w kolorze dokupują niewielkie urządzenie atramentowe.

Sprawdź drukarki laserowe w MediaMarkt.pl!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij