oszczędzanie na energii elektrycznej (1)

Czy można nadal cieszyć się wygodą i zaoszczędzić na energii elektrycznej? Tylko fakty i zero mitów

Z roku na rok ceny energii elektrycznej rosną, a w tym roku osiągnęły już horrendalny poziom, co odczuwają odbiorcy indywidualni, a jeszcze bardziej firmy i instytucje publiczne. My dziś jednak zajmiemy się kwestią oszczędności energii w gospodarstwie domowym. Czy można oszczędzać i nadal cieszyć się wygodą. Poznajcie tylko fakty i zero mitów.

Jak wiele osób korzysta jeszcze z tradycyjnych żarówek lub świetlówek?

W związku z decyzją Unii Europejskiej o wycofywaniu tradycyjnych żarówek na rzecz świetlówek kompaktowych i oświetlenia LED w 2012 r. wszystkie państwa członkowskie musiały zastosować się do wprowadzonych zmian o zakazie handlu tradycyjnymi żarówkami UE z powodu dużego obciążenia jakie takie żarówki generowały, zużywając spore ilości prądu. Dla porównania żarówka LED o mocy świetlnej zbliżonej do tradycyjnej żarówki zużywają kilkanaście razy mniej prądu. Mimo to wiele osób ciągle korzysta z tradycyjnych żarówek, które kupuje na wschodnim rynku. Nie jest to zakazane, bo poza Unią Europejską taki handel jest możliwy, tradycyjne żarówki są kupowane jako „oświetlenie przemysłowe”. Jednak przy obecnym wzroście cen energii wiele osób przywiązanych do tradycyjnych źródeł oświetlenia, jednak skłania się mimo oporów do żarówek LED. Warto wiedzieć, że jakość diod LED jest coraz lepszą i dorównują one mocą świetlną tradycyjnym żarówkom, do tego nie potrzebują czasu na osiągnięcie pełnej mocy świetlnej jak świetlówki i co ważne nie nagrzewają się mocno.

Żarówki LED – czy można je dopasować do każdej oprawy i jak jest z ich żywotnością?

Żarówki LED występują w wielu rodzajów. Zamiennikiem tradycyjnych żarówek są najczęściej żarówki LED E27. Z kolei do małych lampek biurkowych i nocnych wykorzystuje się żarówki LED E14. Do sufitów podwieszanych sprawdzają się płaskie żarówki LED G9. Niezależnie od rodzaju trzonka każda żarówka LED wysokiej jakości ma długoletnią deklarowaną żywotność. Jest ona najczęściej szacowana na 10 do 50 tys. godzin. Pierwsze z żarówek mogą działać nawet 8 lat, zakładając że będą świecić 3 godziny dziennie, a te ostatnie nawet 15 lat. Okazuje się, że najlepsi producenci wymieniają żarówki, jeśli te nie wytrzymają deklarowanego czasu, na podstawie miejsca użytkowania oraz posiadanego paragonu. Tak jest w przypadku Philips. Ale nie każdy producent jest do tego skłonny. Trzeba wiedzieć, że niektóre diody LED mogą być gorszej jakości i nie warto wybierać najtańszych żarówek LED z chińskiego rynku, które robią temu oświetleniu zdecydowanie zły PR. Tanie LEDy mogą mieć też niższy współczynnik oddawania barw niż 70, a to sprawia, że oświetlenie jest męczące i pogarsza się wzrok. Słabej jakości diody LED po pewnym czasie mogą się zacząć wypalać, co nie ma miejsca w przypadku dobrej jakości żarówek LED producentów takich jak Candellux, Philips, Eglo, Rabalux, Novodworski, Italux czy Ledvance. Długo działające energooszczędne żarówki to spora oszczędność w domowym budżecie.

żarówki led

Dobre nawyki i inteligentne systemy oświetlenia pozwalają oszczędzać energię elektryczną

Na pewno oszczędność energii jest możliwa przy samodyscyplinie. W końcu nie trzeba korzystać z wielu urządzeń elektrycznych jednocześnie, a te które nie są użytkowane mogą być po prostu wyłączane z prądu. Dzięki temu nie pobierają energii w trybie czuwania. Warto również wyłączać prąd w miejscach, gdzie się nie przebywa, bo zapominalstwo skutkuje wyższym rachunkami. Oczywiście inteligentne systemy na czujnik ruchu są w takim przypadku bardzo pomocne, zwiększają komfort życia i pozwalają oszczędzać. Bardzo ważna jest też inwestycja w energooszczędny sprzęt, bo ten niższej klasy na pewno wpływa na wyższe rachunki za prąd.

Fotowoltaika sposobem na oszczędności dla osób wykorzystujących sporo energii elektrycznej

Na pewno gdy zarówno ogrzewanie wymaga sporo energii elektrycznej, a ponadto niezbędna jest do użytkowania sprzętów domowych, to może sprawdzić się fotowoltaika. Oczywiście to, czy można liczyć na oszczędność i jak duże koszty eksploatacji trzeba będzie ponosić zostanie obliczone po przeprowadzonym audycie energetycznym. W nim określa się zapotrzebowanie budynku na energię, by dobrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną. Oczywiście koszt inwestycji nie jest mały, ale jak twierdzą eksperci może się ciągu około 10-12 lat. Ponadto można skorzystać z dofinansowań, a także ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu rocznym, sięgającej za 2022 rok do 53 tys. zł. Oczywiście z takiej ulgi korzysta się jednorazowo po wykonaniu instalacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij