Jak dobrze kupić mieszkanie z rynku wtórnego

Jak dobrze kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

Mieszkania z rynku wtórnego cieszą się sporym zainteresowaniem. Trudno się temu dziwić, gdyż są one tańsze od tych z pierwotnego, często nie wymagają wielkich remontów, ewentualnie odświeżenia i na ich zakup zaciąga się dużo mniejszy kredyt. Jednak i w tym zakresie trzeba być ostrożnym i zwracać uwagę na każdy detal, aby zmniejszyć ryzyko nieudanego zakupu. O tym, jak dobrze i bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym opowiemy w niniejszym artykule.

Rynek wtórny – jakie mieszkanie wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że kupując mieszkanie na rynku wtórnym, trzeba mieć jasno określone i sprecyzowane cele. Konieczna jest ogólna ocena indywidualnej sytuacji finansowej i tego, na jakie mieszkanie nas stać, gdzie ma się znajdować, w jakim typie budynku chcielibyśmy zamieszkać itp. Mieszkanie „po kimś” wymaga dokładnego sprawdzenia. Trzeba dokładnie poznać jego historię oraz stan techniczny. Konkretnie, o co pytać przy kupnie mieszkania podsuwa mangopress.pl pozwalając uniknąć nieprzyjemnych problemów. Na pewno należy poznać rozkład mieszkania, jego dokładny metraż, lokalizację, sąsiedztwo, widok oraz standard wykończenia. Niezmiernie istotna jest sama historia mieszkania i to, kto w nim mieszkał, kiedy był ostatni remont, czy wszystkie instalacje działają poprawnie i nie wymagają wymiany. W tym celu należy dokładnie przyjrzeć się ścianom, by sprawdzić, czy nie ma śladów po zaciekach, czy śladów po prowizorycznych naprawach. Należy zwrócić również uwagę na stan podłóg, np. czy nie skrzypią oraz na stolarkę okienną i drzwiową. Koniecznie trzeba zbadać mieszkanie pod kątem obecności na kurz, wilgoć, ubytki w ścianach, sufitach oraz posadzek, ponieważ to wszystko sprzyja rozwijaniu się różnych insektów.

Mieszkanie z rynku wtórnego — co jeszcze ważne?

Oczywiście stan techniczny samego mieszkania to nie wszystko. Przyjrzeć się trzeba również samemu budynkowi, w którym się znajduje. Jak wyglądają klatki schodowe? Jaki jest stan elewacji? Rodzaj i jakość ocieplenia? Zadbany budynek i czysta klatka schodowa dobrze świadczy o jego lokatorach oraz zarządcy. Dobrze utrzymany budynek to gwarancja na to, że w najbliższej przyszłości nie zajdzie konieczność przeprowadzania uporczywych i kosztownych remontów. Ważne jest także to, kto zarządza danym budynkiem. Czy jest to spółdzielnia, czy wspólnota mieszkaniowa? W przypadku wspólnoty lokatorzy mają realny wpływ na podejmowane decyzje czy wysokość ponoszonych przez nich kosztów. Takiego przywileju nie mają lokatorzy podlegający spółdzielni. Warto dowiedzieć się, czy zarządca dba o potrzeby lokatorów i jaka jest jego sytuacja finansowa.

Jakie dokumenty do mieszkania na rynku wtórnym?

To, czego absolutnie nie można zaniedbać to kwestia związana ze stanem prawnym danej nieruchomości. Dokumenty przekazane od sprzedającego warto przekazać do oceny prawnikowi bądź pośrednikowi nieruchomości. To, na co szczególnie trzeba w tej kwestii zwrócić uwagę to czy sprzedający jest faktycznym właścicielem mieszkania. W tym celu należy go poprosić o przedstawienie stosownych dokumentów, które to potwierdzą. Powinien być to akt notarialny oraz odpis z księgi wieczystej. Poza tym ważne jest również to czy mieszkanie nie jest obciążone prawami osób trzecich. Aby to sprawdzić, trzeba poprosić sprzedającego o zaświadczenie o braku zameldowania innych lokatorów oraz zadbanie o stosowny zapis w umowie będący swego rodzaju oświadczeniem o braku obciążenia lokalu osobami trzecimi. Kolejną istotną kwestią jest fakt, czy mieszkanie nie jest zadłużone. Tego typu informację znaleźć można w księdze wieczystej. Ponadto klient ma prawo żądać zaświadczeń od dostawcy mediów i wspólnoty mieszkaniowej o braku zaległości w opłatach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij