Pomysły na tanie zakupy: rabaty, promocje, programy lojalnościowe… co jeszcze?
Ceny w sklepach w ostatnich miesiącach bardzo wzrosły. Często musimy zrezygnować z produktów, które zwykle kupujemy na rzecz tańszych zamienników, a te okazują się znacznie gorszej jakości. To rodzi frustracje i gniew o to, że nie wystarcza pieniędzy na podstawowe potrzeby. Jak zatem zrobić tanie i wartościowe zakupy? Przeczytaj poniższy artykuł.
Program lojalnościowy – co daje?
Sklepy często oferują swoim klientom programy lojalnościowe, dzięki którym można zyskać rabaty na zakupy a zebrane punkty wykorzystać na dodatkowe korzyści. Sklepom, a zwłaszcza dużym marketom, zależy na tym, aby nie stracić uznania i zaufania klientów, dlatego mają swój program lojalnościowy, który usłuży utrwalaniu dobrych relacji. Dzięki temu zwiększa się sprzedaż i zdobywa się zaufanie klientów. Duże korzyści z tego tyłu ma sam kupujący. Każdy sklep ma indywidualny program lojalnościowy, w jednym mogą być to plastikowe karty, w innym elektroniczne lub w formie aplikacji czy indywidualnego konta dla klienta. Niezależnie od formy, przyczynia się to do zwiększania zysków po obu stronach. A zyskać można naprawdę wiele. Zazwyczaj są to specjalne promocje lub akcje sklepów. Mogą być to również dedykowane promocje i kody rabatowe, które przeważnie są ograniczone w czasie oraz przeznaczone tylko i wyłącznie dla członków danego programu lojalnościowego. To również punkty przyznawane każdorazowo za zrobione zakupy, które można wymienić na gratisy, zniżki oraz inne promocje. Dodatkowe korzyści dla klienta sklepu wiążą się także z prezentami od zamówienia lub bonami na zakupy. Więcej o tym, co to jest program lojalnościowy podaje premiadlaciebie.pl
Jak zaoszczędzić na zakupach?
Oprócz pomocnych programów lojalnościowych sam musisz wyrobić sobie nawyk robienia tanich zakupów. Musisz zapamiętać jedynie kilka ważnych zasad. Nie kupuj produktów mrożonych ani gotowych. Wbrew pozorom są droższe niż świeże warzywa i owoce. To, co mylnie skłania do ich zakupu to krótszy czas przygotowania. Wybieraj te sklepy, których produkty są tańsze. Staraj się porównywać ceny danego produktu w kilku sklepach, bo może się okazać, że w sklepie po drugiej stronie ulicy, dany produkt jest znacznie tańszy. Sprawdzaj stosunek ceny do masy, gdyż nie zawsze większe oznacza więcej i na dłużej. Dlatego zwracaj uwagę na przelicznik ceny za 100 gram lub na1 kilogram, by wybrać najodpowiedniejszy produkt. Nigdy nie sugeruj się ładnym opakowaniem czy przyjemną dla oka etykietą. O wartości produktu świadczy jego skład, a nie marka.
Nie rób zakupów na tzw. pamięć. Nie sięgaj ciągle po te same produkty, gdyż wtedy nie zwracasz uwagi na ich ceny, a te mogą się zmienić. Poza tym cena produktu znajdującego się tuż obok może być znacznie niższa. Czytaj gazetki promocyjne, gdyż dzięki temu będziesz wiedział jakie promocje i rabaty sklep zaplanował na najbliższe dni, co będzie korzystne w przypadku konieczności zrobienia zapasów żywności. Sprawdzaj wtedy termin ważności.
Rób zakupy rzadziej, ale w większych ilościach. Promocje przeważnie obejmują zakupy większej ilości produktów. I tak np. możesz kupić trzy produkty i za dwa zapłacić o połowę mniej. Oczywiście taki zabieg ma uzasadnienie tylko wtedy, kiedy dany produkt w większej ilości cię się przyda. Nie rób tego na siłę, tylko po to, aby skorzystać z promocji. Nie ma to większego sensu, gdyż niezużyty produkt się psuje i wyrzuca. W ten sposób wyrzucasz również swoje pieniądze.