dziecko w samochodzie

Dlaczego fotelik używany nie jest dobrym wyborem dla Twojego dziecka?

Pojawienie się na świecie dziecka wiąże się z dużymi wydatkami już sama wyprawka znacznie przewyższa swoją wartością becikowe, czy 500+, jeśli wliczymy wyposażenie pokoju dziecięcego, choć na same ubranka, akcesoria i niezbędne dodatki, jak monitor oddechu wyda się całkiem sporo. A przecież trzeba zakupić jeszcze fotelik do samochodu. Zresztą ten ostatni trzeba wymieniać co kilka lat, wszak latorośl rośnie szybko, a debet na koncie się powiększa. Czy to jednak powód by oszczędzać na tym asortymencie i czy używany model będzie dobrym wyborem. – Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Fotelik używany – kiedy można rozważyć jego zakup?

dziecko w aucieNa pewno fotelika używanego nie można zakupić na aukcji internetowej, tak naprawdę w ogóle nie można go kupować. Zdarzenia drogowe z gwałtownym hamowaniem powodują, że wytrzymałość fotelika na kolejne niespodziewane incydenty jest mniejsza. W ogóle nie powinno się dalej użytkować fotelików, które brały udział w stłuczkach czy wypadkach. Kupując fotelik używany w sieci nie mamy pewności czy nie jest to model powypadkowy, ani jak długo dziecko w nim jeździło i w jakich warunkach był przechowywany. Wszystko to wpływa na jakość i trwałość materiału. Jeśli już kupować taki model to tylko od osoby nam znanej, która po prostu zakupiła niewłaściwy model fotelika do swojego samochodu, zatem nie pasujący do kanapy samochodowej. To rzadki przypadek, a właściwie się nie zdarza, bo przecież nieużywany fotelik można wymienić lub oddać otrzymując zwrot pieniędzy.

Fotelik używany może mieć wyrobione pasy bezpieczeństwa

Jak już wspomnieliśmy fotelik używany to nie model nowy, zatem może mieć wyrobione pasy bezpieczeństwa, które w razie konieczności, czyli sytuacji zagrożenia nie zadziałają tak jak należy. A przecież pasy muszą być ciasne, przylegające, tak by co najwyżej można było włożyć w nie mały palec. Nie ważne, że dziecko ma ciasno, istotne, że jest bezpieczne. Na pewno się nie udusi, bez obaw, a w sytuacji zagrożenia pas zadziała jak należy, ale tylko w przypadku nowych fotelików samochodowych. Nikt nie da gwarancji, że fotelik używany zagwarantuje bezpieczeństwo, jeśli wcześniej użytkowany był kilka lat w innym samochodzie. W tym przypadku podawanie w opisach aukcji wyników testów zderzeniowych dla danego modelu jest wręcz szkodliwym działaniem, bo przecież takie testy wykonywane są dla fabrycznie nowych modeli.

To, że fotelik pasuje do samochodu Twojego kolegi czy koleżanki, nie oznacza, że będzie odpowiedni do Twojego

fotelik joieKolejną kwestią jest dopasowanie fotelika do Twojego samochodu. Prawda jest taka, że nie każdy fotelik pasuje do każdego modelu samochodu. Stąd konieczne jest jego przymierzenie do kanapy samochodowej. Tutaj kąt pomiędzy fotelikiem, a kanapą samochodową powinien wynosić, w przypadku fotelików samochodowym montowanych tyłem – 30 do 45 stopni. Nie można fotelika montować na siłę, bo można sobie wyobrazić co stanie się ze źle zamontowanym modelem w czasie wypadku. Jeśli używany model pasuje do Twojej kanapy samochodowej, to spójrz na powyższe powody, dlaczego trzeba dwa razy się zastanowić nad jego zakupem. Trzeba również dodać, że nowe foteliki samochodowe zakupisz już za mniej niż 1000 zł i wcale nie będą to najgorsze modele. Mamy jeszcze inne pomysły, jak zaoszczędzić na nowym modelu, ale o tym za chwilę.

Foteliki samochodowe mają swoją umowną datę ważności

Warto podkreślić, że choć na żadnym foteliku nie zobaczysz słów „expiration date” czy tym podobnych, to jednak w specyfikacji możesz wyczytać, że fotelika z kategorii 0-13 kg nie powinno się użytkować dłużej niż 3-4 lata, a z kategorii 9-18 nie dłużej niż 6 lat, z kolei foteliki 15-36 do 9 lat, to może zapalić Ci się czerwona albo przynajmniej pomarańczowa lampka. Ok, nawet jeśli ktoś nie miał wypadku i dziecko jeździło w foteliku 0-13 2 lata, to pozostaje rok lub dwa na jego ewentualną eksploatację i trzeba zakupić nowy. A warto podkreślić, że nowe modele mogą być również z kategorii mieszanych, np. 0-25 czy 9-36. Ten ostatni możesz użytkować nawet 9 lat, a w przypadku fotelików z grup mieszanych 0+ znajdziesz modele z dodatkową wkładką dla noworodka, które są bezpieczne, a dzięki którym unikniesz kupowania kolejnego fotelika po roku. Zatem ewidentnie możesz zapewnić dziecku bezpieczeństwo, a jednocześnie zaoszczędzić.

Teraz już masz jasność, że fotelik używany nie będzie dobrym wyborem dla Twojego dziecka. Na bezpieczeństwie nigdy nie można oszczędzać! Możesz wykorzystać właściwie jedynie fotelik od starszego rodzeństwa dziecka, jeśli był przechowywany prawidłowo, a jednocześnie nie był użytkowany zbyt długo i nie zaliczył żadnej kolizji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij