Odpryski lakieru, wgniecenia w karoseriach – jak naprawiać?
Pierwsza rysa na karoserii naszego samochodu zawsze boli najbardziej, niestety mało kto ma takie szczęście, że jego samochód pozostaje bez skazy przez cały okres użytkowania. Wystarczy chwila nieuwagi lub zwyczajny pech, aby na gładkiej dotąd blasze pojawiło się wgniecenie lub ubytek w lakierze. Na szczęście są to uszkodzenia, które łatwo naprawić, a w niektórych przypadkach można nawet uniknąć wizyty u blacharza czy lakiernika.
Sposoby usuwania wgnieceń
Choć wgniecenie w karoserii nie wpływa na działanie pojazdu i można je uznać za problem natury kosmetycznej, to niestety wszelkie tego rodzaju uszkodzenia mogą prowadzić do większych kłopotów. Każde uderzenie narusza powierzchnię lakieru, która z czasem może w miejscu wgniecenia zacząć pękać i odpryskiwać, czego konsekwencją może być pojawienie się rdzy, a nawet gnicie blachy, co stanowi poważny problem. Jeśli zatem zauważymy niepokojąco głęboką rysę na karoserii lub w wyniku drobnej kolizji, czy gradobicia powstanie wgniecenie, to warto od razu zareagować.
Sposobów usuwania wgnieceń jest bardzo dużo, jak naprawić wgniecenia w aucie doradza BlogStyle, my również postaramy się przedstawić kilka praktycznych sposobów. Kiedyś właściwe jedyną możliwością było „wyklepanie” blachy, a następnie szpachlowanie i położenie nowej warstwy lakieru. Niestety tak potraktowana blacha bardzo często wyglądała już nieco gorzej niż przed naprawą, nowa warstwa lakieru po czasie pękała, a samochód tracił przez to na wartości. Na szczęście powstały nowe sposoby bezinwazyjnego usuwania wgnieceń, a dokładniej mowa tu o metodzie wyciągania lub wypychania.
Bezinwazyjne metody usuwania wgnieceń
Na początku trzeba zaznaczyć, że metody te można wykorzystać w sytuacji, gdy powłoka lakieru nie została naruszona, w przeciwnym razie i tak konieczna będzie wizyta w warsztacie lakierniczym.
Metoda wypychania polega na wyrównywaniu blachy od spodu przy użyciu specjalnych narzędzi. Trzeba to robić powoli i bardzo delikatnie, aby nie spowodować jeszcze większych zniszczeń. Wykorzystanie tego sposobu jest możliwe tylko w sytuacji, gdy pod skazą nie ma wzmocnienia elementu blacharskiego, a dostęp do karoserii od dołu jest w miarę łatwy.
Jeśli wgniecenie powstało w miejscu trudno dostępnym od spodu blachy, takim jak np. dach samochodu, to lepszą opcją jest zastosowanie metody wyciągania. Polega ona na tym, że do wgnieceń przykleja się specjalne grzybki dopasowane kształtem i wielkością, a następnie wyciąga je przy użyciu dźwigni.
Samodzielne usuwanie wgnieceń – czy jest możliwe?
Wiele osób zastanawia się, czy warto wybierać się do mechanika z każdym wgnieceniem w karoserii. Oczywiście samodzielne usuwanie wgnieceń jest możliwe, jednak potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt, wiedza i doświadczenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby próbować zastosować metody PDR w swoim garażu, jednak trzeba liczyć się z ryzykiem niepowodzenia, które może skutkować jeszcze większymi zniszczeniami niż te, które chcieliśmy naprawić.