Na czym polega formatowanie dysku

Na czym polega formatowanie dysku?

Chcesz „wyczyścić” komputer ze wszystkich danych? Wystarczy sformatować dysk. Podpowiemy ci, jak się za to zabrać oraz kiedy jest to wskazane.

Formatowanie dysku – kiedy jest potrzebne, co warto wiedzieć?

Co oznacza formatowanie dysku? To usunięcie wszystkich danych oraz przygotowanie dysku do ponownego zapisu. Najczęściej wykonuje się je wtedy, gdy chcesz przygotować komputer do instalacji nowego systemu lub, gdy z powodu sprzedaży sprzętu bądź też przekazaniu go innej osobie, konieczne jest trwałe usunięcie wszystkich plików. Formatowanie pomaga również w sytuacji, gdy dysk jest przeciążony różnymi niepotrzebnymi plikami i wydajność urządzenia przez to znacząco spada.

Wyróżnia się dwie metody formatowania: 

  • pełne;
  • szybkie.

W przypadku formatowania szybkiego kasuje się jedynie znaczniki plików. Co to oznacza? Dane wciąż istnieją na dysku (a więc będzie można je odzyskać), ale system nie będzie ich wiedzieć. Natomiast pełne formatowanie ma na celu trwałe usunięcie wszystkich plików znajdujących się na dysku. Ich późniejsze przywrócenie jest niemożliwe lub bardzo trudne do wykonania. 

Jak sformatować dysk? Najważniejsze wskazówki

Istnieje kilka sposobów na to, aby sformatować dysk. Można to zrobić m.in. podczas instalacji nowego systemu, co jest najprostszą metodą. Jak sformatować komputer podpowie wpis: skleppc.pl/jak-sformatowac-komputer, gdzie znajdziesz szczegółowe wskazówki, jak to zrobić w przypadku systemów Windows. 

Aby wykonać tę samą operację na MacBooku, musisz uruchomić komputer w trybie odzyskiwania systemu macOS, po czym wybrać opcję Narzędzia i dalej – Narzędzia dyskowe. W kolejnym kroku wybierz dysk, który chcesz wymazać, po czym kliknąć opcję Wymaż. Na tym etapie trzeba określić nazwę, format oraz schemat dysku. Po zakończeniu procesu ponownie zainstaluj system macOS, aby móc uruchamiać komputer z wymazanego dysku. 

Jeśli formatujesz dysk komputera, na którym znajduje się system, pamiętaj, że utracisz wszystkie dane, czyli też m.in. zdjęcia, pliki, które wolałabyś zachować. Przed rozpoczęciem tego procesu, skopiuj je na inny dysk. Przy czym zaleca się dzielenie dysku na partycje i formatowanie tylko tej, na której zainstalowany jest system oraz pozostałe oprogramowanie.

Sformatować możesz także dysk zewnętrzny czy kartę pamięci, co omówimy na przykładzie systemu Windows. Aby to zrobić, trzeba podłączyć nośnik do komputera. Gdy dysk zostanie wykryty, przejdź do folderu Mój komputer i kliknij prawym przyciskiem myszy w ikonę dysku, który ma zostać sformatowany. Z menu, które się pojawi, wybierz opcję Formatuj, a następnie określ, czy chcesz przeprowadzić formatowanie szybkie, czy pełne. I to tyle – w zależności od stopnia zapełnienia dysku oraz rodzaju formatowania, taka operacja będzie trwać od kilkudziesięciu sekund do kilku, kilkunastu minut. 

Czy sformatowane dane można odzyskać?

Jak sygnalizowaliśmy wcześniej, dane można odzyskać, o ile przeprowadzono formatowanie szybkie. Można to zrobić samodzielnie, przy pomocy darmowych lub płatnych programów. Podczas formatowania pełnego, w większości przypadków dane są uszkodzone, niemożliwe do odzyskania. Czasami udaje się to wykonać specjalistycznym firmom, nie ma jednak na to gwarancji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij